Bemutatkozás
2019. március végén azzal kellett szembesülnie Václiget és Márialiget
lakosainak, hogy a két településrész közötti területen kavicsbánya
kiépítését kezdték meg. Az érintettek jogos felháborodása nyomán
szerveződött egy független civil csoport abból a célból, hogy a szóban
forgó bányával kapcsolatban részletesen tájékozódjon és megvizsgáljon
minden lehetőséget a lakossági érdekek érvényesítésére. Rövid időn belül kiderült, komoly igény mutatkozik az érintett lakosság részéről, hogy ne "csak" a bányaüggyel foglalkozzon civil szerveződésünk, hanem a településrészeket érintő más környezeti problémákkal is.
Időközben kapcsolatba kerültünk további településrészek meghatározó közösségszervezőivel, ilyen például Csatamező dűlő. Az ott élő elszánt emberek évek óta komoly harcot folytatnak környezetük megóvása érdekében. Elmondható, hogy hamar baráti viszony alakult ki a közösségek tagjai között, s most már együttes erővel, egymást erősítve nézünk szembe az előttünk álló kihívásokkal. Civil szerveződésünket csörögi és sződligeti lakosok szintén erősítik.
A lakossági igények hatékonyabb képviseletének érdekében 2019. június 28-án megalakítottuk "Václiget és Márialiget Civil Egyesület" néven civil szervezetünket. Vác Város Önkormányzat Képviselő-testülete egyhangúlag támogatta, hogy székhelyet biztosítson egyesületünk számára a Madách Imre Művelődési Központban.
A Budapest Környéki Törvényszék a 2019. szeptember 23-án jogerőre emelkedett végzésében nyilvántartásba vette a Václiget és Márialiget Civil Egyesület (Székhely: 2600 Vác, Dr. Csányi László körút 63.) elnevezésű civil szervezetet. Az egyesület közzétett adatlapja megtalálható a civil szervezetek névjegyzékében.